چند مرحله برای داشتن پوستی زیبا از لحاظ درونی

راهکارهای علمی برای کاهش وزن
2016-10-02
images healthlife pust
چگونه پوستی زیبا داشته باشیم؟
2018-08-16
نمایش همه

چند مرحله برای داشتن پوستی زیبا از لحاظ درونی

images healthlife pustshafaf

images healthlife pustshafaf

در حالی که بعضی از فاکتورها خارج از کنترل شماست، اما باز هم کارهای زیادی می توانید برای داشتن پوستی شفاف و صاف انجام دهید. وقتی با استفاده از لیست غذاهای زیبایی پوست خود را تغذیه می کنید در واقع پوستی زیبا برای سالهای  طولانی تضمیمن  می نمایید.

در ادامه به چند روش برای داشتن پوستی زیبا اشاره شده است:

۱- پوستتان را مرطوب نگه دارید 
داشتن یک پوست خوب بستگی به دو عامل دارد: آب و چربی. شاید اندکی تناقض داشته باشد چرا که شاید بگویید آب و چربی که در هم حل نمی شوند اما به هر حال پوست شما برای داشتن بافتی جوان به هر دو نیاز دارد. پوست شما ۷۰ درصد آب، ۲۵ درصد پروتئین و ۲ درصد لیپید دارد آب در سلول های پوست جریان پیدا کرده و آنها را مرطوب نگه می دارد با این حال نگه داشتن رطوبت و طراوت پوست کار پیچیده ای است به دلیل اینکه فاکتورهایی داخل و خارج بدن شما وجود دارد که اغلب مانع از این کار می شود. لایه خارجی پوست شما به دلیل بودن در معرض نور خورشید هوای خشک، مواد شیمیایی و عناصر دیگر دائماً آب از دست می دهد. جذب رطوبت توسط پوست خیلی کند انجام می شود زیرا آب باید ابتدا به لایه های زیرین برود و در تمام سلولها رخنه کند تا به سطح پوست برسد. همچنین وقتی آب بدن شما کم می شود آب پوستتان هم تحلیل می رود. بدن شما برای حفظ آب به منظور فعالیت های مهم بدن از جمله جریان خون رطوبت زیادی از پوست را کم می کند. اگر تبخیر آب در بدن شما زیاد باشد چهره تان زرد شده و چین و چروک ها به وضوح در آن نمایان می گردد. یکی از رژیم های غذایی که منجر به از دست دادن آب بدن می شود رژیم پروتئینی است. به دلیل اینکه این رژیم در ابتدا به سرعت وزن کم می کند. بدن آب زیادی را از دست می دهد. این رژیم به دلیل داشتن مقادیر زیاد پروتئین وکمبود هیدرات بدن را وادار به سوزاندن گلیکوژن که در عضلات و معده ذخیره شده است می کند و همین عمل سوزاندن منجر به از دست دادن مقادیر زیادی آب در بدن می شود. به علاوه تجزیه آمینواسیدها توسط پروتئین تولید اوره می کند که برای دفع آن نیاز به آب زیادی است و بدون وجود کربوهیدرات های کافی چربی قادر به تجزیه شدن نیست. بنابراین در اطراف کلیه ها جمع می شود خلاصه اینکه رژیم های پروتئین بالا و کربوهیدرات کم منجر به از دست دادن آب بدن می شود که در نتیجه رطوبت پوست کم شده و خشک و پر از چین و چروک می شود.
دستورالعمل رژیم زیبایی
برای پوست تشنه
به یاد داشته باشید که دو مورد نوشیدنی زیبایی  بنوشید آب و چای سبز، دائما یک بطری آب در کنار خود داشته باشید و بعد ازظهرها همراه با یک عصرانه خوب از چای سبز لذت ببرید. برای ساختن سلول های قابل انعطاف به میزان کافی چربی مصرف کنید. به دست آوردن اسیدهای چرب امگا- ۶ از رژیم غذایی کار مشکلی نیست. زیرا کاملاً در دسترس است اما برای به دست آوردن امگا- ۳ باید تلاش بیشتری بکنید. در میان ۱۰ مورد غذای زیبایی من مهم ترین اسیدهای چرب امگا-۳ در ماهی آزاد، گردو و اسفناج یافت می شود. ماهی های دیگر سرشار از امگا- ۳ شامل ساردین، قزل آلا، و شاه ماهی هستند. تخم کتان، شاهدانه، گردو یا تخم کدو را به سالاد خود اضافه کنید که دارای امگا- ۳ مضاعف هستند. از رژیم های پروتئین بالا و کربوهیدرات پائین اجتناب کنید. میزان مصرف کافئین را به ۳۰۰ میلی گرم در هر روز کاهش دهید (دو فنجان بزرگ قهوه)

حال برای اینکه رطوبت پوست خود را حفظ کنید چه کار باید بکنید؟
اول از همه باید روزانه به مقدار زیادی آب و چای سبز بنوشید. علاوه بر نوشیدن مایعات مصرف چربی به اندازه کافی برای حفظ لیپیدهای پوست لازم است چربی که مصرف می کنید با سلول ها ترکیب شده و به آنها کمک می کند تا آب را در خود حفظ نماید وقتی چربی کافی در سلول وجود نداشته باشد سلول های پوستی کوچک تر شده و رطوبت خود را از دست می دهند. وقتی چنین اتفاقی می افتد پوست خشک و حساس شده و گاهی متورم و قرمز می شود. مصرف به اندازه اسیدهای چرب از پوست در برابر بیماری هایی چون کهیر، اگزما، خشکی، تورم، خارش و التهاب محافظت می کند. اسیدهای چرب امگا- ۳ به میزان کافی در گردو و روغن ماهی وجود دارد امگا- ۳ عنصری کلیدی برای مرطوب نگه داشتن لایه های پوست است. تحقیقات بسیاری نشان داده است مصرف روغن ماهی به نرمی پوست و حفظ رطوبت آن کمک می کند. طبق تحقیقی که در یکی از مجلات انگلیسی منتشر گردید بر روی دو گروه از افرادی که دارای بیماری اگزما بودند ازمایشی انجام شد. به گروه اول کپسول های روغن ماهی دادند و به گروه دوم کپسول های روغن زیتون نتیجه به نفع گروه اول بود. ظرف مدت کوتاهی بیماری آنها کاملا بهبود یافت. مطالعات دیگری که در انجمن پزشکی آمریکا انجام شد هم به چنین نتیجه مشابهی دست یافت. در نهایت برای حفظ رطوبت پوست از نوشیدن مشروبات الکلی و نوشیدنی های کافئین دار بپرهیزید. کافئین آب بدن را تبخیر می کند. الکل هم در تبخیر آب بدن نقش عمده ای را ایفا می کند. نوشیدن مشروبات الکلی سبب خشکی پوست و ایجاد چین و چروک در آن می شود. همچنین الکل منجر به التهاب و ورم پوست می شود زیرا مصرف الکل رگ های خونی را گشاد می کند.

۲- با مصرف آنتی اکسیدان ها پوست خود را جوان کنید
رادیکال های آزاد در نتیجه هوای آلوده اشعه خورشید و دیگر سموم در بدن تولید می شوند و به پروتئینDNA، سلول ها و دیگر فعالیت های بدن آسیب می زنند. تنها یک رادیکال آزاد می تواند میلیون های تخریب در بدن به وجود آورد. حال چندین رادیکال آزاد به همراه هم در بدن صدمات بیشماری را به وجود می آورند. با صدماتی در نهایت خود را به شکل خطوط زیر پوست چین و چروک و افتادگی پوست نشان می دهند. وقتی رادیکال های آزاد پوست را نشانه می گیرند پوست شما تبدیل به صحنه جنگ می شود. وقتی رادیکال های آزاد به الاستین حمله می کنند الاستین خاصیت کشسانی خود را از دست می دهد و در نتیجه پوست شل می شود وقتی به کلاژن حمله می کنند. پروتئین های پوست از بین رفته و در نتیجه پوست پیر می شود. به علاوه رادیکال های آزاد به آنزیم های فعال به نام متالوپروتیناس صدمه زده و منجر به از بین رفتن کلاژن و در نتیجه ایجاد چروک و افتادگی پوست می شوند. به نظر می رسد رادیکال های آزاد همچون لشگر دشمن عمل می کنند اما خبر خوب این است که شما می توانید با افزایش مصرف آنتی اکسیدان ها از پوست خود در برابر صدمات آنها محافظت کنید. بدن خود به تنهایی قادر به ساخت آنتی اکسیدان است اما در زندگی امروز که ما دائماً تحت تاثیر عوامل محیطی مثل آلودگی، سموم، اشعه Xو دیگر جنبه های زندگی مدرن هستیم بسیاری با افزایش سن کاهش پیدا می کند پس افزودن آنتی اکسیدان به رژیم غذایی تان بسیار اهمیت دارد.

بتا کاروتن:
بتا کاروتن به عنوان یک آنتی اکسیدان از لیپیدها در برابر صدمات رادیکال های آزاد حفاظت می کند. این ماده مغذی زیبایی، ویتامینA را که به نرمی پوست کمک می کند در بدن به جریان می اندازد. در حالیکه می توان بتاکاروتن را از منابع طبیعی و سالم مصرف کرد من مکمل های آن را توصیه نمی کنم چرا که ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من می توانید بتاکاروتن را در سیب زمینی، اسفناج، کیوی، و گوجه فرنگی بیابید. همچنین می توانید با مصرف غذاهایی چون کدو، هویج، فلفل، انبه، طالبی و زردآلو آن را به رژیم غذایی تان اضافه کنید.

ویتامین C

ویتامینC آنتی اکسیدانی موثر است که از ارزش غذایی بالایی برخوردار است که در آینده در مورد آن و داشته های با ارزشی که دارد بیشتر می گوییم. به دلیل اینکه شما قادر نیستید ویتامین C بسازید و به دلیل اینکه ویتامینC محلول در آب است و در بدن جریان پیدا نمی کند لازم است که در برنامه غذایی روزانه تان ویتامین C تازه را مصرف کنید. طبق تحقیقاتی که در مجله تغذیه آمریکا منتشر شد دانشمندان بر این عقیده اند که ویتامین C در سلامت پوست به ویژه پوست بانوان نقش موثری برعهده دارد. آنها طبق مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند رژیم غذایی که سرشار از ویتامین C باشد. خشکی پوست و چین و چروک آن را از بین می برد. به علاوه به دلیل داشتن آنتی اکسیدان، ویتامین Cدر درمان و ترمیم سلول ها نقش عمده ای ایفا می کند و به دلیل داشتن کلاژن در سلامت پوست موثر است. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من می توانید ویتامین C را در کیوی، آلبالو، سیب زمینی، اسفناج و گوجه فرنگی بیابید. همچنین می توانید ویتامین C روزانه مورد نیاز بدنتان را در غذاهایی مثل فلفل، پرتقال، توت فرنگی، لیمو و کلم بروکلی پیدا کنید.

ویتامین E

به دلیل اینکه حلال چربی است. ویتامین E می تواند از لیپیدهای پوست در برابر صدمات رادیکال های آزاد محفاظت کند. ویتامین E یکی از بازیکنان خوب تیم است. ویتامین E با آنتی اکسیدان های دیگر همکاری کرده و در افزایش فعالیت آنزیم ها که برای سلامت پوست ضروری هستند از جمله آنزیم گلوتاتوئین نقش موثری برعهده دارد . در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من ویتامین E در کیوی، آلبالو و گیلاس، اسفناج، گوجه فرنگی و گردو وجود دارد غذاهای دیگر حاوی ویتامین E شامل تخم آفتابگردان، روغن آفتاب گردان، بادام، هلو، آلو، کلم، مارچوبه و آووکادو هستند.

سلنیوم
همانند ویتامین E، سلنیوم هم در کار گروهی بسیار خوب عمل می کند. سلنیوم در ساخت آنزیم های آنتی اکسیدان کمک می کند و در افزایش تاثیر ویتامین E نقش موثری برعهده دارد. سلنیوم برای پوست لازم است زیرا با پروتئین ها ترکیب می شود تا بتواند سلنو پروتئین را بسازد. سلنو پروتئین می تواند از پوست در برابر آسیب های سلولی و صدمات رادیکال های آزاد حمایت و خاصیت انعطاف پذیری و کشسانی پوست را حفظ کند. در میان لیست نه مورد غذای زیبایی می توانید میزان قابل توجهی سلنیوم را در ماهی آزاد پیدا کنید و آجیل هم منبع سرشاری از سلنیوم است غذاهای حاوی سلنیوم دیگر ماهی تن، نان های سبوس دار، گندم، سیر، تخم مرغ و برنج است.

روی
ماده ای معدنی ضروری است که در هر سلول یافت می شود و در بدن نقش بسیاری ایفا می کند. مطالعات متعددی نشان داده اند که روی از شکل گیری رادیکال های آزاد جلوگیری می کند و همچون یک محافظ از بدن در برابر صدمات آنها حمایت می کند در حالیکه تمام بافت های بدن ما حاوی روی است حضور روی در پوست بسیار ضروری تر از بخش های دیگر بدن است. جالب است بدانید میزان روی در پوست خارجی پنج تا شش برابر بیشتر از پوست میانی است. همچون ویتامین E، روی در حفظ لیپیدهای پوست و محافظت از آنها در برابر رادیکال های آزاد نقش عمده ای دارد در میان لیست نه مورد غذای زیبایی من ماست یکی از غذاهای دارای بالاترین میزان روی می باشد. غذاهای دریایی، گوشت گوساله، تخم مرغ، غلات و آجیل هم منابع دیگری از روی هستند.

آنتوسیانین
این آنتی اکسیدان به میوه ها و سبزیجات رنگ قرمز، آبی یا بنفش می دهد و شکل ظاهری آنها را می سازد. مطالعات نشان داده است که آنتوسیانین به جهت داشتن قابلیت مبارزه با رادیکال های آزاد و تجریه آنزیم ها و فرستادن آنها به بافت های بدن در سلامت پوست و جلوگیری از تخریب بافت های سلولی نقش خوبی ایفا می کند. آنتوسیانین با حفاظت از کلاژن از ایجاد چین وچروک در پوست جلوگیری می کند. در میان نه مورد لیست غذای زیبایی من، آلبالو سرشار از آنتوسیانین است. همچنین گیلاس، انار، آلو، کلم قرمز، انگور و سیب هم منابع خوبی از آنتوسیانین هستند. آنتی اکسیدان ها رمز زیبایی و ضد پیری هستند. رژیم زیبایی من طوری طراحی شده که میوه ها و سبزیجات بیشماری که دارای آنتی اکسیدان ها هستند و راز زیبایی شما در آن نهفته شده است را در اختیارتان بگذارد. هیچکدام از قرص ها و کپسول ویتامین نمی تواند به اندازه غذاهای طبیعی مواد مغذی را به بدن شما برساند. در طبیعت انواع زیادی از آنتی اکسیدان ها که بعضی شناخته شده اند و بعضی هم نه در یک غذا با هم گرد آمده اند. این بخشی از برنامه طبیعت است چرا که آنتی اکسیدان ها از یکدیگر در بدن محافظت می کنند. حتی مطالعات نشان داده اند که ترکیب آنتی اکسیدان ها در بدن موثرتر عمل می کند. طبق تحقیقاتی که در دانشکده فیزیولوژی و داروشناسی آمریکا انجام گرفته گفته می شود تاثیرات ترکیب آنتی اکسیدان ها روی پوست بیشتر است. ۳۹ داوطلب که پوستی سالم داشتند ترکیب آنتی اکسیدان را به مدت ۱۲ هفته مصرف کردند. گروه ۱ ترکیبی از لیکوپن، لوتئین، بتاکاروتن، (ویتامینE) و سلنیوم را مصرف می کردند گروه۲ ترکیب لیکوپن، بتا کاروتن، ویتامین Eو سلنیوم مصرف کردند به گروه ۳ هم هیچ آنتی اکسیدانی داده نشد. با وجود اینکه شرایط پوستی هر سه یکسان بود اما بعد از هفته ۱۲ تغییرات مثبت در پوست دو گروه اول مشاده شد و هیچ تغییری در پوست گروه سوم رخ نداد. با توجه به اینکه مصرف بیش از اندازه ویتامین نیز مضر است. من توصیه می کنم که آنتی اکسیدان مورد نیاز بدنتان را در وهله اول از غذاها تامین کنید. به خصوص از لیست غذاهای زیبایی که در اختیارتان گذاشته ام. در مرحله دوم اگر همچنان دچار کمبود آنتی اکسیدان بودید می توانید از مکمل های ویتامین/ مواد معدنی استفاده کنید.

سه روش برای به دست آوردن آنتی اکسیدان های محافظ پوست
اگر از ظاهر خود ناراضی هستید به این دلیل که غذاهای سرشار از آنتی اکسیدان مصرف نمی کنید در اینجا به سه روش که می توانید پوستتان را به حالت طبیعی برگردانید اشاره شده است:
۱- روزانه غذاهایی را بخورید که سرشار از آنتی اکسیدان های طبیعی هستند:
آنتی اکسیدان ها برای جنگیدن با رادیکال های آزاد با هم کار می کنند و در بسیاری از مسیرهای دیگر برای سلامت شما مفید هستند. به علاوه تمام غذاهای تازه دارای مواد مغذی دیگری هستند که هر کدام فواید زیبایی خود را دارند.
۲- برنامه غذایی خود را بر پایه میزان وجود آنتی اکسیدان ها ترتیب دهید:
استفاده به اندازه بدن از آنتی اکسیدان بهترین محافظ ضد پیری است. به دنبال غذاها و محصولاتی باشید که سرشار از آنتی اکسیدان هستند. ویتامین EوC، روی، چای سبز، انگور، سلنیوم، رسوراتول (که در پوست انگور قرمز وجود دارد)، انار، لیکوپن، کورکتین (در سیب، چای و پیاز یافت می شود) و کوآنزیم ۱۰٫

۳- مولتی ویتامین مصرف کنید :
هیچ جانشینی بهتر از مصرف غذاهای طبیعی برای دریافت آنتی اکسیدان نیست. اما اگر چنین غذاهایی در دسترس ندارید بهتر است مکمل های آنتی اکسیدان را مصرف نمایید. تا کمبود آن را در بدنتان جبران کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *